• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ЗАГРЕБ и ЉУБЉАНА (15)

ЗАГРЕБ со посета на ЉУБЉАНА

 

1 Ден    07.12 Среда                     СКОПЈЕ–ЗАГРЕБ
Состанок со групата на паркингот пред хотел "Holiday Inn" во 21.00 часот и поаѓање за Загреб. Ноќно возење преку Србија.


2 Ден    08.12 Четврток                 ЗАГРЕБ
Пристигнување во Загреб во претпладневните часови. Разглед на градот: Плоштадот Бан Јелачич, Уметничкиот Павиљон, Мимара, Хрватскиот народен театар, Загребската Kатедрала, Владата, Камената порта, Хрватското народно собрание, познатата слаткарница Ивица и Марица... Во попладневните часови сместување во хотел. Слободно време за уживање во убавините на градот Загреб и новогодишната и божиќнaта магија.

Празничната атмосфера е спектакл кој го трансформира главниот град во зимска земја на чудата. Повеќе од 25 поединечни Божиќни базари се распространети низ главните плоштади и шеталишта во градот, секој со своја уникатна тема, а сепак се спојуваат за да дадат чувството на еден сеопфатен базар. Шармантните тезги нудат божиќни подароци, сувенири, традиционални ракотворби, разновидни пецива, ароматично греeно вино. Блескавите светла, шарените орнаменти и сезонските украси ја надополнуваат програмата со забавни и културни изведби на отворено. Ноќевање.


3 Ден    09.12 Петок                       ЗАГРЕБ-ЉУБЉАНА–ЗАГРЕБ
Појадок. Поаѓање за Љубљана. Разгледување на градот: Симболот на градот - Змејскиот Мост, Трите мостови на реката Љубљаница, Прешерновиот споменик во чест на најголемиот словенечки поет Франц  Прешерн, Фрањевачката Црква или Црквата на Воведувањето на Пресвета Богородица  која е уште еден симбол на градот, Робовата Фонтана или Фонтаната на трите реки-најпозната фонтана од бел мермер... Враќање во Загреб. Вечерта,  повторно уживање во празничната магија на градот. Можност да си купите “licitar” - црвено медено срце кое датира од XIII век, a со тек на времето прераснало во симбол на Хрватска, денес се користи повеќе како божиќен украс отколку како колаче за јадење. Ноќевање.


4 Ден    10.12 Сабота                      ЗАГРЕБ–СКОПЈЕ
Појадок. Слободно време за индивидуални активности. Посета на шопинг центар “Arena Centar”. Попладне, поаѓање кон Македонија. Пристигнување наредниот ден во раните утрински часови.

За уплата до 10 Ноември:    169 евра   (10.480 денари)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  189 евра   (11.720 денари)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
-Автобуски превоз на релација Скопје-Загреб-Скопје

-Сместување во хотел 3* во Загреб на база 2 ноќевања со појадок
-Организиран разглед на Загреб со локален водич

-Посета на Christmas market

-Посета на шопинг центар “Arena Centar”
-Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

-Посета на Љубљана 40 евра
-Патничко – здравствено осигурување

-Туристичка такса

-Доплата за избор на седиште во автобус 10 евра
НАПОМЕНИ:
За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.

Пријавување за факултативните излети при резервација (за реализација е потребно минимум 30 патници).
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противредност 1 € = 62 денари.
Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето.
Организаторт го задржува правото на промена на редоследот на реализација на програмата.